Bunları Biliyor Musunuz?

Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep’tedir. Müzede büyük bölümü Zeugma antik kentinden çıkarılan yaklaşık 1.700 m2 mozaik sergilenmektedir.

 

 

 

 

 


İsmini Gaziantep’ten alan Antep fıstığı, hasat edildiği dönem olan Ağustos ayı ortasından Eylül ayı sonuna kadar taze olarak satışa sunulur.

 

 

  

   

 

 


Gaziantep'in Nurdağı ilçesinde, Tarsus - Adana - Gaziantep Otoyolu üzerinde yer alan Atatürk Viyadüğü Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın 2. büyük viyadüğüdür. Atatürk Viyadüğünün yerden yüksekliği 146 m,  uzunluğu ise 801,5 m’dir.

 

 

 

  

 


Gaziantep Hayvanat Bahçesi Türkiye'nin en geniş alana sahip hayvanat bahçesi konumundadır. Hayvanat Bahçesi, toplamda 264 tür ve 6.814 adet hayvanıyla sadece Gaziantep değil tüm bölge halkı tarafından ziyaret edilmektedir.

 

 

  

 

 


 Gaziantep’in 10 kilometre kuzeyindeki Dülük köyünde bulunan Dülük Antik Kenti’nde, 600 bin yıl öncesine ait kalıntılar bulunmaktadır. Türkiye’de Paleolitik (alttaş) devrine ait buluntular (fosil ve ok uçları) ilk kez burada ele geçirilmiştir. Yörede bulunan ve bugünkü adı Şarklı Mağara olan mağaranın duvarlarında ilk kez sayı sistemi kullanılmıştır.

 

 

  

  


Yemekleri ile haklı bir üne sahip olan Gaziantep’in bu özelliği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Türk Patent Enstitüsü ile Ankara Ticaret Odası’nın yaptığı araştırmaya göre Antep mutfağının Türkiye’nin en zengin mutfağı olduğu açıklandı. Tam 291 özgün yemek çeşidi bulunan Gaziantep’i 154 farklı yemek ile Elazığ takip etmektedir.

 

 

 

 

 


1969 yılında kurulan Gaziantepspor, şehri Spor Toto Süper Lig’de başarı ile temsil eden futbol kulübüdür. Tüm zamanların puan cetvelinde 9. Sırada yer alan Gaziantepspor, Avrupa kupalarına katılma başarısını da göstermiştir.

 

 

 

 

 


Royal Halı Büyükşehir Belediyespor basketbol takımı, Gaziantep’i Beko Basketbol liginde temsil etmektedir.