Coğrafi Özellikleri

Coğrafi Özellikleri:

Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin birleşme noktasında yer alan Gaziantep, 36° 28' ve 38° 0' doğu boylamları ile 36° 38' ve 37° 32' kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır. Gaziantep’in doğusunda Şanlıurfa, batısında Osmaniye ve Hatay, kuzeyinde Kahramanmaraş, güneyinde Suriye, kuzeydoğusunda Adıyaman ve güneybatısında Kilis illeri bulunmaktadır. İl topraklarının büyük bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, geri kalan kısmı ise Akdeniz Bölgesi sınırları içinde yer almaktadır. 6.222 kilometrekarelik alanıyla Türkiye yüzölçümünün yaklaşık olarak % 1'lik bölümünü kaplayan Gaziantep’te arazi yapısı genellikle dalgalı ve engebelidir.

İklim:

Gaziantep'te Akdeniz ile karasal iklimleri arasında geçiş teşkil eden bir iklim yapısı görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçer. Yıllık ortalama sıcaklık +14,7 °C, en yüksek sıcaklık +44 °C, en düşük sıcaklık -17,5  °C'dir. En sıcak ayın Temmuz, en soğuk ayın ise Ocak ayı olduğu ilen ortalama yağış miktarı yıllık 549,5 mm.'dir.

Kış mevsiminde Gaziantep yöresi Doğu Anadolu üzerinde yerleşen antisiklon sahasından, İskenderun körfezindeki siklon sahasına doğru akan hava hareketlerinin etkisinde kalır. Bu nedenle Gaziantep'te kışın kuzeydoğu/Poyraz) rüzgarları hakimdir. Yaz aylarında kuzeybatı (karayel) mevsimin hakim rüzgarıdır.

Ulaşım

Gaziantep; karayolu, havayolu ve demiryolu bağlantıları ile batıdan doğuya, Ortadoğu ülkelerinden kuzeye giden yolların kavşak noktasında yer almaktadır. Avrupa’dan Orta Asya’ya geçişi sağlayan E-24 karayolu ile Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolu şehri uluslararası karayolu ağlarına bağlayan oldukça yoğun ulaşım sistemleridir.

1954 yılında hizmete giren Gaziantep Garı’ndan her gün Adana, Ankara, Birecik, Elazığ, İstanbul, Kahramanmaraş, Karkamış, Malatya, Nusaybin ve Osmaniye'ye tren seferleri düzenlenir. Ayrıca Suriye’nin en büyük şehri Halep’e de tren ile ulaşmak mümkündür.

Şehir merkezine 20 kilometre mesafede bulunan Oğuzeli Uluslararası Havaalanı’ndan İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ile Kıbrıs, Almanya, İngiltere’nin bazı şehirlerine tarifeli uçak seferleri düzenlenmektedir.

Büyükşehir Belediyesi tarafından koordine edilen şehir içi ulaşım şebekesinde ise otobüs, dolmuş, taksi ve hafif raylı sistem ile hizmet verilmektedir. Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolundan şehrin çeşitli noktalarına bağlantıların verildiği çevre yolu ile şehir içinde yapımı tamamlanan köprülü kavşaklar şehir içi ulaşımı kolaylaştırmaktadır.