Biyolojik Gölet’e Büyük Onur...

Şehitkamil Belediyesi tarafından Dülük Tabiat Parkı’nda inşa edilen Türkiye'nin en büyük biyolojik göleti "Türkiye'nin siluetini değiştiren 10 projesi" arasına girdi.

Hürriyet Gazetesi Pazar eki sayısında ilk 10 projeye yer verirken, örnek proje olarak nitelendirilen Biyolojik Gölet’i ‘kendi kendini temizliyor’ ‘biyolojik göletli park’ başlığıyla “Türkiye’nin siluetini değiştirecek 10 proje” arasında gösterdi.

Biyolojik Gölet’in fotoğrafının yer aldığı haberde şu ifadelere yer verildi:

“Gaziantep ve çevresi üç aydır iki bakanla açılışı yapılan Türkiye’nin en büyük biyolojik göletini konuşuyor. 5 bin 200 metrekarelik gölet, 20 bin metrekarelik Dülük Tabiat Parkı’nın en nadide seyirliği. Kendi kendini temizleyen gölette çoğu ithal, 255 türde 11 bin bitki barınıyor. Göletin sadece hafta sonları 40 bin kişiyi ağırladığı söyleniyor.”

 

Gaziantep’in tanıtımına Kiosk desteği

İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemi Projesi ile Turistlere Etkili Tanıtım Yapılacak

Gaziantep’in tanıtımına kiosk desteği

Son yıllarda gerçekleştirilen yatırımlarla tarihi-kültürel zenginlikleri ön plana çıkarılan ve önemli bir turizm kenti haline gelen Gaziantep’in tanıtımında modern teknoloji ile hazırlanan kiosklar kullanılacak.
İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemi Projesi kapsamında hazırlanarak turistlerin yoğun olarak bulundukları noktalara yerleştirilecek kiosklar aracılığıyla Gaziantep’in yerli ve yabancı turistlere etkili biçimde tanıtılması planlanıyor.

Gaziantep’te yerleşik Sertaç Tanıtım tarafından İpekyolu Kalkınma Ajansı mali desteği ve Gaziantep, Adıyaman, Kilis kültür ve turizm müdürlükleri ortaklığı ile hayata geçirilen proje çerçevesinde hazırlanan kiosklar tespit edilen noktalara yerleştirilecek. Sertaç Tanıtım Genel Müdürü Gazanfer Sağlam, İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemini içeren kiosklar sayesinde Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’i ziyaret eden turistlere kapsamlı bilgilendirme yapılacağını söyledi.

Sertaç Tanıtım Genel Müdürü Gazanfer Sağlam, kiosklar ile Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te yürütülmekte olan proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Gaziantep’in kamu kurumları ve özel sektörün yatırımlarıyla kültür turizminde önemli bir destinasyon merkezi haline gelmesi, turizm potansiyelinin etkili biçimde tanıtılması ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Gaziantep’in tarihi-kültürel zenginliklerinin modern teknolojinin getirdiği imkanlarla tanıtılmasını amaçlayan İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemi, tarihi eserlerin bilgi, fotoğraf, harita-kroki, sanal gezinti ve e-kitap gibi dokümanlarla tanıtılmasını sağlamaktadır. Tanıtım filmleri ile de desteklenen ve görsel olarak zenginleştirilen sistemde tüm turistik eserlerin uydu koordinatlarının da yer alması sayesinde ziyaretçiler navigasyon cihazı ya da akıllı telefonları ile diledikleri eseri kolayca bulabileceklerdir.

Sistemde tarihi eserler; müzeler, kaleler, dini yapılar, su yapıları, antik kentler, ticari yapılar ve mesire alanları-doğal güzellikler şeklinde kategorize edilip ayrıca alt kategorilere bölünerek ayrıntılı inceleme yapılabilmesi sağlanmıştır. Tüm bunlara ilaveten İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemi’nde turizm sektöründe faaliyet gösteren çeşitli işletmelere ait iletişim bilgileri ve uydu koordinatları da yer almaktadır. Turizm hizmet işletmeleri ise seyahat acenteleri, konaklama tesisleri, restoranlar, ulaşım firmaları, sağlık merkezleri gibi bölümlere ayrılmıştır. Bu sayede ziyaretçilerin bölgeyi ziyaretlerinde ihtiyaç duyabilecekleri tüm bilgiler görsel unsurların da desteği ile İpekyolu Kültürel Bilgi Sistemi’nin yer aldığı kiosklardan edinilebilecektir. Proje kapsamında hazırlanan 13 kiosk Gaziantep’te il kültür ve turizm müdürlüğü, müzeler ve turistlerin yoğun olarak bulundukları noktalara yerleştirilmektedir.”

Sertaç Tanıtım Genel Müdürü Gazanfer Sağlam, İpekyolu Kalkınma Ajansı mali desteği ile uygulanan proje sayesinde bölgedeki tarihi eserler ve turizm hizmet işletmelerine ait güncel bilgiler ve uydu koordinatlarının ilk kez bir arada ziyaretçilere sunulduğunu söyledi. Sağlam, kiosklardaki içeriğin projenin internet sitesinde de yayınlanarak daha geniş kitlelere ulaştırılacağını da sözlerine ekledi.

Zeugma Mozaik Müzesi'ne Bir Ödül Daha!

Zeugma Mozaik Müzesi “Mükemmellik Ödülü”ne layık görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, özel sektörle işbirliği içinde çalışması, sektörel kaliteyi tam ve uygun zamanlı artırması, hedeflerine ilerlerken sınır ve engel tanımaması Türkiye’yi turizm endüstrisinde zirveye taşıdı.

“World Travel Awards” (Dünya Seyahat Ödülleri), TripAdvisor The Certificate of Excellence (Mükemmellik Ödülü)” ve “Food and Travel Magazine Reader Awards” (Food and Travel Dergisi Okuyucu Ödülleri) gibi dünya çapında “saygınlık” ve “kalite” anlamına gelen turizm ödülleri bu yıl Türkiye’nin oldu.

"Turizm Oscarları" olarak da kabul edilen World Travel Awards 2012 Avrupa Ödüllerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı “Avrupa’nın En İyi Turizm Kuruluşu” ödülüne layık görülürken İzmir de Amsterdam, Atina, Cannes, Kopenhag, Dubrovnik, Lizbon, Oslo, Reykavik, St. Petersburg ve Venedik gibi güçlü rakiplerin arasından sıyrılarak “Avrupa’nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü aldı.

Devamını oku...

Evliya Çelebi'nin Gözünden Gaziantep

Bu şehri anlatmaya, ne dil ne de kalem yeter." Dünya yüzünden geniş bir ili, göz alıcı büyük yapıları her yerde aranan eşyası, birçok mezraları, bolluk ve verimliliği, bitimsiz yiyecek ve içecek pınarları ve ırmaklarıyla burası "Şehr-i Ayıntab-ı Cihan" (Dünyanın Gözbebeği Şehir)"dır.

Gaziantep'in 333 yıl önce ünlü gezgin Evliya Çelebi'den böylesine bir övgü alması raslantı değil elbette. Ünlü gezgin seyehatnamesinde Ayıntab'la ilgili şu detaylara yer veriyor:

Ayıntab şehri tümüyle 32 mahalledir. Toprak ve kireç örtülü bayındır, bakımlı, yüksek saraysı evleri vardır. Tümüyle yüz kırk mihraplı; yoğun cemaate sahip, Arasat Meydanındaki Boyacıoğlu Camii ve çarşı içindeki Tahtalı Cami, sanatlı, ferah büyük kubbeli ve görkemli yapılardır.

Devamını oku...

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

image

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Anadolu’da pekçok yerde görebileceğiniz arkeoloji müzelerinden biri Gaziantep Arkeoloji Müzesi. Düllük antik şehri ve Zeugma‘dan gelen pek çok değerli parça burada görülebilir.

 

Ağzınıza Layık

image

Ağzınıza Layık

Kentleşme olgusu, kebap ve baklavanın yayılması ya da üstünlüğü Gaziantep’in tencere yemeklerinin ihmal edilmesine yol açıyor. Antepliler bu yemekleri evlerinde yapıp yiyorlar.

 

Mesire Yerlerinde Doğa ile...

image

Mesire Yerlerinde Doğa ile...

Bu gezi ve mesire yerlerinden bazıları Dülükbaba Ormanları, Karpuzatan(Oğuzeli) , Kavaklık, Dutluk, Nafak, Burç Ormanları, Burç Göleti, Büyükşahinbey Kasabası (Körkün)...